کشت زعفران در معرض آسیب جدی


کشت زعفران در معرض آسیب جدی

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان‌جنوبی بیش از ۱۵ هزار هکتار زعفران کشت می شود اما به‌علت خشکسالی‌های پیاپی و تداوم آن کشت زعفران در این استان در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. «پرویزی» امروز در نشست مشترک اعضای کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی با مجمع نمایندگان و اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی بیش از ۱۵ هزار هکتار زعفران کشت می‌شود اما به‌علت خشکسالی‌های پیاپی و تداوم آن کشت زعفران در این استان در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. نمی‌توان انتظار داشت که اتفاقی رخ دهد. باید وزارت کشاورزی، اتاق بازرگانی و… به‌دنبال کشت زعفران در استان هایی که شرایط لازم را دارند، باشند.

وی ادامه داد: خراسان‌جنوبی شرایط سختی دارد. این مسأله موجب می‌شود صنایع غذایی مربوط به زعفران نیز آسیب ببیند. اشکالی در نظام اداری و قانونگذاری کشور وجود دارد که گاهی آیین‌نامه‌ها و قوانینی تصویب می‌شود که غیرکارشناسی و احساسی است. به‌عنوان نمونه به وزارت نیرو طی قانونی مجوز داده شد به همه چاه‌های غیرمجاز ۲۵ ساله مجوز داده شود. پرویزی تصریح کرد: هنوز هم ما درگیر مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز هستیم. سدهایی که آسیب می‌بیند تحت فشار نیروهای سیاسی یا نمایندگان مجلس بوده است. باید قانونگذاری به گونه‌ای باشد که آثار سوء آن در آینده دیده نشود. دستگاه‌های اجرایی در برخی مواقع از این قوانین کلافه می‌شوند. باید اتاق بازرگانی این قوانین متداخل را احصا کند تا این موارد تغییر کند.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان این‌که باید ثباتی در حوزه مشوق‌ها و معافیت‌ها ایجاد شود، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات این مشوق‌ها به راحتی اصلاح و تغییر می‌کند و این سرمایه‌گذار را می‌ترساند. ما آمادگی داریم که در خصوص صنایع تبدیلی و فراوری محصولات و نیز برندسازی کمک کنیم. پرویزی با اشاره به طرح جامع زعفران گفت: ما حاضریم اعتبار مشترکی با کمک اتاق ارایه دهیم تا این طرح انجام شود. مجلس نیز باید در این طرح به ما کمک کند تا دستگاه های اجرایی بتوانند اجرای قانون کنند.